
Интервју поводом: Предраг Моштрокол, предсједник Одбора Црвеног крста Цетиње
Добро дјело је награда само по себи
Увек радо истичем да се до свих постигнућа у Црвеном крсту Цетиња, уз, морам признати, прилично високе стандарде којима тежимо кад је наш рад у питању, долази искључиво волонтерским радом – рекао је Моштрокол.
Посебна ми је част што је прошле године именован за председника крста Цетиња и што сам, након деценија волонтеризма и подршке раду свог крста, у прилици да и са ове позиције дајем допринос и будем подршка младим снагама у њиховој хуманој мисији – Црвено је оценио на почетку разговора за Побједу Предраг Моштрокол, председник Управног одбора Црвеног крста Цетиња.
Сумирајући прву годину на функцији председника, Моштрокол истиче да је посебно поносан на активности које су успеле да реализују и које превазилазе зацртане циљеве.
- Увек радо истичем да се до свих постигнућа у Црвеном крсту Цетиња, уз, морам признати, прилично високе стандарде којима тежимо кад је наш рад у питању, долази искључиво волонтерским радом – рекао је он.
Подсјетио је да та организација нема професионално запошљених, али има мрежу од 60 волонтера, углавном младих, који су у сваком тренутку спремни да се одазову било којој активности и безрезервно дају подршку.
- Зато и сада одајем признање њиховом раду и надам се да ћемо и убудуће бити покретачи бројних активности за добробит и појединца и локалне заједнице – наглашава Моштрокол.
Говорећи о активностима у Црвеном крсту Цетиње, наш саговорник каже да је најпрепознатљивије пружање помоћи угроженим категоријама становништва кроз организовање хуманитарних акција, сарадњу са традиционалним донаторима, расподелу помоћи у виду прехрамбених и хигијенских артикала, гардеробе, школског прибора, као и активности из програма ,, Брига о старијима“.
- С великим успехом реализујемо већ годинама пројекат „Помоћ у кући старијег лица и особе са инвалидитетом“ за 90 корисника на градском подручју, а за 30 старијих корисника са сеоског подручја организују се редовне посете уз обезбијеђене љекарске прегледе – казао је Моштрокол.
Каже да тренутно спроводи више пројектних активности намењених најрањивијим категоријама друштва – старијим лицима и лицима са инвалидитетом, али и уводе неке нове услуге намењене најмлађим суграђанима као што је ,,Подршка у учењу“.
- Ту су и редовне активности обуке прве помоћи и акције добровољног давалаштва крви, ау припреми је и оспособљавање тима за деловање у ванредним ситуацијама – рекао је председник УО Црвеног крста Цетиња.
На питање - има ли волонтеризам будућност и како мотивишу људе да волонтирају и помажу, Моштрокол је задовољан и истиче да су то питање успешно решили.
- Препознајући капацитете код деце и младих, њихов истанчан укус за вредности, упркос чињеници да се у времену у коме је новац мере свега, успевамо да подстакнемо њихову жељу да се баве добротворним радом. Ослушкујемо њихове афинитете и сходно томе их ангажујемо на активностима које су им најпримамљивије и где они сматрају да могу пружити највећи допринос.
Сјећајући се својих волонтерских почетака, Моштрокол каже да је то било давно, а кренуо је из жеље да нешто промијени и помогне.
- Волонтерске почетке у Црвеном крсту везујем за поплаве које су задесиле Цетиње 1986. године, када је требало свакодневно организовати дистрибуцију помоћи и шатора угроженом становништву. Посебно ме привукло и добровољно давалаштво крви, као израз хуманости и потребе да се помогне и до сада сам се одазивао на више од 100 акција. Касније сам и кроз свој професионални ангажман у Служби заштите и спашавања настојао да увек будем на услузи суграђанима и учиним све што је у мојој моћи. То је и мој лични мото – добро дјело је награда само по себи – наглашава Моштрокол.
На питање - што би поручио младима, наш саговорник је подсетио на слоган недавно завршен Недеље Црвеног крста ,,Очувајмо хуманост“ под којим су реализовали све активности.
Моја порука младима је да његују хуманост и да у свему што раде на првом мјесту буду људи. У данашњем свету то нам је потребно више него икада – закључио је Предраг Моштрокол.
Волонтерске почетке у Црвеном крсту везујем за поплаве које су задесиле Цетиње 1986. године, када је требало свакодневно организовати дистрибуцију помоћи и шатора угроженом становништву. Посебно ме привукло и добровољно давалаштво крви, као израз хуманости и потребе да се помогне и до сада сам се одазивао на више од 100 акција. Касније сам и кроз свој професионални ангажман у Служби заштите и спашавања настојао да увек будем на услузи суграђанима и да учиним све што је у мојој моћи.
На питање како види улогу Црвеног крста у савременом друштву, Моштрокол одговара да значај и улога те организације најбоље долазе до изражаја у ситуацијама кризе, ратних дешавања, елементарних непогода. У периоду пандемије ковид-19, Црвени крст је имао непроцењиву улогу као подршка државним органима.
Две године све наше активности су биле сконцентрисане на превазилажење и олакшавање свих лоших ствари које нам је донијела пандемија. Као небројено пута до сада, показали смо да је Црвени крст најважнији ослонац у држави и њеним институцијама у кризним ситуацијама и да непредвидљиве ситуације, каква је била пандемија, изискују мобилисање свих капацитета међу којима су волонтери сигурно један од најважнијих – рекао је Предраг Моштрокол.
ИЗВОР: ПОБЈЕДА