Razgovor s povodom: Predrag Moštrokol, predsjednik UO Crvenog krsta Cetinja
Dobro djelo je nagrada samo po sebi
Uvijek rado ističem da se do svih postignuća u Crvenom krstu Cetinja, uz, moram priznati, prilično visoke standarde kojima težimo kad je naš rad u pitanju, dolazi isključivo volonterskim radom – rekao je Moštrokol.
Posebna mi je čast što sam prošle godine imenovan za predsjednika Crvenog krsta Cetinja i što sam, nakon decenija volonterizma i podrške radu Crvenog krsta, u prilici da i sa ove pozicije dajem doprinos i budem podrška mladim snagama u njihovoj humanoj misiji – ocijenio je na početku razgovora za Pobjedu Predrag Moštrokol, predsjednik Upravnog odbora Crvenog krsta Cetinja.
Sumirajući prvu godinu na funkciji predsjednika, Moštrokol ističe da je posebno ponosan na aktivnosti koje su uspjeli da realizuju i koje prevazilaze zacrtane ciljeve.
- Uvijek rado ističem da se do svih postignuća u Crvenom krstu Cetinja, uz, moram priznati, prilično visoke standarde kojima težimo kad je naš rad u pitanju, dolazi isključivo volonterskim radom – rekao je on.
Podsjetio je da ta organizacija nema profesionalno zapošljenih, ali ima mrežu od 60 volontera, uglavnom mladih, koji su u svakom momentu spremni da se odazovu bilo kojoj aktivnosti i bezrezervno daju podršku.
- Zato i sada odajem priznanje njihovom radu i nadam se da ćemo i ubuduće biti pokretači brojnih aktivnosti za dobrobit i pojedinaca i lokalne zajednice – naglašava Moštrokol.
Govoreći o aktivnostima u Crvenom krstu Cetinje, naš sagovornik kaže da je najprepoznatljivije pružanje pomoći ugroženim kategorijama stanovništva kroz organizovanje humanitarnih akcija, saradnju sa tradicionalnim donatorima, raspodjelu pomoći u vidu prehrambenih i higijenskih artikala, garderobe, školskog pribora, kao i aktivnosti iz programa ,,Briga o starijima“.
- S velikim uspjehom realizujemo već godinama projekat „Pomoć u kući starijem licu i licu sa invaliditetom“ za 90 korisnika na gradskom području, a za 30 starijih korisnika sa seoskog područja organizuju se redovne posjete uz obezbijeđene ljekarske preglede – kazao je Moštrokol.
Kaže da trenutno sprovode više projektnih aktivnosti namijenjenih najranjivijim kategorijama društva – starijim licima i licima sa invaliditetom, ali i uvode neke nove usluge namijenjene najmlađim sugrađanima kao što je ,,Podrška u učenju“.
- Tu su i redovne aktivnosti obuke prve pomoći i akcije dobrovoljnog davalaštva krvi, a u pripremi je i osposobljavanje tima za djelovanje u vanrednim situacijama – rekao je predsjednik UO Crvenog krsta Cetinja.
Na pitanje - ima li volonterizam budućnost i kako motivišu ljude da volontiraju i pomažu, Moštrokol je zadovoljan i ističe da su to pitanje uspješno riješili.
- Prepoznajući kapacitete kod djece i mladih, njihov istančan ukus za vrijednosti, uprkos činjenici da stasavaju u vremenu u kome je novac mjera svega, uspijevamo da podstaknemo njihovu želju da se bave dobrotvornim radom. Osluškujemo njihove afinitete i shodno tome ih angažujemo na aktivnostima koje su im najprimamljivije i gdje oni smatraju da mogu pružiti najveći doprinos.
Sjećajući se svojih volonterskih početaka, Moštrokol kaže da je to bilo davno, a krenuo je iz želje da nešto promijeni i pomogne.
- Volonterske početke u Crvenom krstu vezujem za poplave koje su zadesile Cetinje 1986. godine, kada je trebalo svakodnevno organizovati distribuciju pomoći i šatora ugroženom stanovništvu. Posebno me privuklo i dobrovoljno davalaštvo krvi, kao izraz humanosti i potrebe da se pomogne i do sada sam se odazvao na više od 100 akcija. Kasnije sam i kroz svoj profesionalni angažman u Službi zaštite i spašavanja nastojao da uvijek budem na usluzi sugrađanima i učinim sve što je u mojoj moći. To je i moj lični moto – dobro djelo je nagrada samo po sebi – naglašava Moštrokol.
Na pitanje - što bi poručio mladima, naš sagovornik je podsjetio na slogan nedavno završene Nedjelje Crvenog krsta ,,Očuvajmo humanost“ pod kojim su realizovali sve aktivnosti.
Moja poruka mladima je da njeguju humanost i da u svemu što rade na prvom mjestu budu ljudi. U današnjem svijetu to nam je potrebnije više nego ikada – zaključio je Predrag Moštrokol.
Volonterske početke u Crvenom krstu vezujem za poplave koje su zadesile Cetinje 1986. godine, kada je trebalo svakodnevno organizovati distribuciju pomoći i šatora ugroženom stanovništvu. Posebno me privuklo i dobrovoljno davalaštvo krvi, kao izraz humanosti i potrebe da se pomogne i do sada sam se odazvao na više od 100 akcija. Kasnije sam i kroz svoj profesionalni angažman u Službi zaštite i spašavanja nastojao da uvijek budem na usluzi sugrađanima i da učinim sve što je u mojoj moći.
Na pitanje kako vidi ulogu Crvenog krsta u savremenom društvu, Moštrokol odgovara da značaj i uloga te organizacije najbolje dolaze do izražaja u situacijama kriza, ratnih dešavanja, elementarnih nepogoda. U periodu pandemije kovid-19, Crveni krst je imao neprocjenjivu ulogu kao podrška državnim organima.
Dvije godine sve naše aktivnosti su bile skoncentrisane na prevazilaženje i olakšavanje svih loših stvari koje nam je pandemija donijela. Kao nebrojeno puta do sada, pokazali smo da je Crveni krst najjači oslonac državi i njenim institucijama u kriznim situacijama i da nepredvidljive situacije, kakva je bila pandemija, iziskuju mobilisanje svih kapaciteta među kojima su volonteri sigurno jedan od najvažnijih – kazao je Predrag Moštrokol.
IZVOR: POBJEDA